Trasa „Na zakręt” (Szklarska Poręba)

Mekka polskich biegów – Szklarska Poręba i znana każdemu wyczynowemu biegaczowi trasa „Na zakręt”. W okolicach atrakcji turystycznej – Zakręt Śmierci, skąd roztacza się niesamowity widok na całą panoramę Karkonoszy.

Trenowały tu całe pokolenia biegaczy, a w szczególności Maratończyków. Myślę, że nie ma w tabelach historycznych (w pierwszych 100 wynikach) zawodnika, który nie zostawił tam hektolitrów potu. Ja nie raz zostawałem przez „zakręt” pokonany, jak również wiele razy trening w tym miejscu przynosił mi nowe rekordy życiowe.

Największą siłą tego miejsca jest specyficzny mikroklimat. Trenuje się tu bardzo dobrze, a (w moim przypadku) tydzień po powrocie forma jest praktycznie zawsze. Miejsce to upodobał sobie również aktualny Rekordzista Polski w Maratonie Henryk Szost, któremu zadedykowaliśmy trasę za zasługi dla Polskiego Maratonu i za to, że mimo sukcesów nie zmienił się.

atest Zakręt

Szklarska Poręba jest miastem turystyczny, pięknie położonym z dużym wyborem szlaków górskich. Uwielbiam Karkonosze w tym pasmo gór Izerskich. Miejsce to, mimo swojej biegowej historii, w moim prywatnym odczuciu nie jest niestety przychylne dla biegaczy. Byłem w Szklarskiej Porębie już blisko 50 razy i niestety nie odczuwam tego, co dają inne miejsca na całym Świecie, gdzie biegaczy nie jest wcale więcej.

Sama trasa, choć dobra i równo pomierzona (chwała Miastu Szklarska Poręba, że jest nowy asfalt, szkoda, ze nie udało się wygospodarować choć metra pobocza), nie jest idealna, ruch drogowy jest czasami dosyć spory, a kierowcy nie przestrzegają przepisów, jeżdżąc bardzo szybko i niebezpiecznie (oprócz niemieckich turystów, którzy zawsze zwalniają i zachowują odpowiedni odstęp).

Mimo powyższych minusów, które mam nadzieję sukcesywnie będą naprawiane, a Szklarska Poręba stanie się wreszcie prawdziwą biegową stolicą Polski i będzie ją można polecać biegaczom z całego Świata, z chęcią przyjadę po raz kolejny, szukać formy i sposobu na zmianę inicjałów na starcie 7,5 kilometrowej trasy 😉


Pokaż Trasa „Na Zakręt” Szklarska Poręba na większej mapie

 

Przy okazji polecam fantastyczne pensjonat w Szklarskiej Porębie jakim jest Willa Magnat, gdzie w ostatnim czasie mieszkamy wraz z moją grupą treningową i nie wyobrażamy sobie innego miejsca. Warunki mieszkaniowe, wyżywienie i co równie ważne atmosfera są zawsze fantastyczne!