Cross (Płock)

Jeśli mieszkacie w Płocku, to macie szczęście, znajduje się tu bowiem świetna trasa do treningu jakim jest cross, chyli bieg w urozmaiconym, trudnym terenie.

Pętla ma 1580 m, oznaczona jest co 500 m widocznymi znakami. Nie jest łatwa i raczej nie dla osób początkujących – o lepszy profil do treningu trudno!

To moja ulubiona trasa do treningu w okresach przygotowania ogólnego i specjalnego. Trenuję na niej najczęściej na zasadzie biegu w strefie II zakresu intensywności, ale również jako forma lżejszego biegu z akcentem jedynie na podbieg.

Przebiegłem ją ok 10 razy (od 10 do 16 km) przed Mistrzostwami Polski w Olszynie 2009 r., które zakończyły się dla mnie ogromnym sukcesem i wielką radością.

Trasa jeśli chodzi o profil, jest bardzo wymagająca. Zaczyna się łagodnie, żeby za chwilę po skręcie w prawo, przejście od 160 metrowego podbiegu, dalej biegniemy do 700 metra po płaskim, następnie duży zbieg, ostry skręt w lewo, po czym w prawo i od asfaltu z powrotem do lasu pod lekką górkę, po czym ostry, krótki zbieg na którego podnóżu znajduje się 1 km, nawrót o ok. 150 stopni i 120 metrów pod górę, dalej skręt w lewo na główną drogę leśną, lekkie siodełko i łagodne 350 metrów do startu.