Węgry

W ostatnim czasie dostałem sporo próśb, o podzielenie się moimi ćwiczeniami stabilizującymi. Miałem spore opory, gdyż nie jest to sprawa prosta i na pewno bardzo odpowiedzialna. Poniżej zamieszczam 3 zestawy, które wykonywane we właściwy sposób, powinny zabezpieczyć przed urazami każdego biegacza. Przepraszam za długi wstęp, jednak jest on w tym miejscu niezbędny.

Bieganie nie polega wyłącznie na bieganiu. Przekonałem się o tym niestety na własnej skórze. Jeżeli trenujemy dużo, startujemy w biegach ulicznych, biegamy nawet od czasu do czasu na asfalcie, wtedy konieczny jest trening uzupełniający, wzmacniający mięśnie posturalne, nie tylko utrzymujące ciało w pionie, ale przede wszystkim stabilizujące nasz układ ruchu podczas biegu. Wielu trenerów, czy fizjoterapeutów zaleca rozpoczynanie treningu i przygody z bieganiem od właśnie podobnych ćwiczeń.

Bieg jest wprawdzie naturalną formą ruchu, jednak jeżeli traktujemy wyczynowo(tak jak ja) lub jeżeli biegamy po twardych nawierzchniach, nie byliśmy przez długi czas aktywni fizycznie, czy mamy nadwagę, to proponowane ćwiczenia powinny być nieodzowną częścią naszego treningu.

Poprzez odpowiednio dobrane i wykonywane z właściwą intensywnością i częstotliwością ćwiczenia stabilizujące, można wyjść z nawet bardzo poważnych kontuzji, które przez przeciętnego lekarza ortopedę byłyby dyskwalifikujące z dalszego biegania.

Trendem w fizjoterapii i treningu siłowym są ćwiczenia na przyrządach i z przyborami wymuszającymi zaangażowanie dużych grup mięśniowych. Unika się ćwiczeń na trenażerach, gdzie pracuje jedna wyizolowana grupa mięśniowa. Tłumaczy się to faktem, że można w łatwy sposób zachwiać równowagę mięśniową i naprawiając jedno, psuć drugie.

Ponadto ważne jest, aby ćwiczyć w sposób dedykowany danej konkurencji sportowej, wykonywać ruchy zbliżone do tych ze swojej specjalności. Biegacz powinien o ile się da, ćwiczy podobnie, jak później pobiegnie na zawodach.

Nie jest to wszystko niestety takie łatwe, nie można kopiować treningu podpatrzonego u innych zawodników. Ćwiczenia są czasem trudne do wykonania pod względem technicznym, czasem trzeba się ich długo uczyć, żeby wykonanie było w pełni właściwie. Każdy jest inny i każdy potrzebuje innych ćwiczeń, dobranych do własnych potrzeb, własnej budowy i poziomu wytrenowania. Najlepiej poradzić się doświadczonego fizjoterapeuty, czasem lekarza sportowego, czy trenera, który dobierze odpowiedni zestaw i nauczy należytego wykonania.

Ja przez ostatnie 8 tygodni ćwiczę, aby wzmocnić odcinek biodrowo lędźwiowy kręgosłupa, gdzie pojawiło się przeciążenie. Wzmacniam jednak kompleksowo całe ciało, również mięśnie brzucha, nóg i ramion. Zamieszczam poniżej moje przykładowe ćwiczenia, z podkreśleniem moje i przykładowe. Myślę, że są to zestawy, które wykonywać może każdy, choć namawiam do konsultacji ze specjalistami, aby osiągnąć pełen efekt.

1.

Rozciąganie

2.

ćwiczenia stabilizujące cz.1

3.

Pozycja_Biegacza

15 lipca 2011

Bo bieganie nie polega wyłącznie na bieganiu!

W ostatnim czasie dostałem sporo próśb, o podzielenie się moimi ćwiczeniami stabilizującymi. Miałem spore opory, gdyż nie jest to sprawa prosta i na pewno bardzo odpowiedzialna. Poniżej zamieszczam 3 zestawy, które wykonywane we właściwy sposób, powinny zabezpieczyć przed urazami każdego biegacza. Przepraszam za długi wstęp, […]